Okuma süresi: 2 dk

Kalp sağlığımız ile ilgili parametreleri takip eden akıllı bileklikler bir süredir gündemimizde. Özellikle orta yaş üstü hastaların düzenli kontrollerini ihmal etme ve bileklik gibi cihazları kullanmama eğiliminde olduğunu düşünürsek, bu ölçümlerin günlük rutinimiz esnasında yapılabilmesi oldukça önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde kalple ilgili ölçümlerin klozette otururken yapıldığı yeni bir uygulama duyuruldu. ABD’deki Rochester Teknoloji Enstitüsü’nden (RIT) araştırmacılar, kalp atış ritmi, hızı, kan basıncı, kandaki oksijen oranı ve vücut ağırlığını klozette düzenli ölçen bir sistem geliştirdiler.

1930’larda geliştirilen ve kalp atışlarını basınç temelli ölçen sensörler (balistokardiyogram), yerini sonradan daha basit ve doğru sonuç veren ses temelli ölçümlere (ekokardiyogram) bırakmıştı. Ancak, sensör teknolojisindeki gelişmeler, balistokardiyogramın tekrar gündeme gelmesini sağladı. Klozette bu basınç ve ses temelli sensörlere ek olarak fotopletismografi (dokulardaki kan hacmini optik olarak ölçen sistem) sensörleri de kullanıldı.

RIT’deki araştırmacılar, tasarladıkları klozet oturağını 180 kg’dan ağır olmayan 38 sağlıklı ve 111 kalp hastası katılımcının kullanmasını sağladı ve klozet ile yaptıkları ölçümlerin standart hastane ölçümleriyle eşdeğer kalitede olduğunu gösterdi. Konuşurken ya da tuvalet ihtiyacını giderirken değerlerde sapma olabilse de, ölçümlerin sık sık yapılabiliyor olmasının getirdiği veri bolluğu sinyalin dış etkenlerden arındırılmasını sağlayabilir. Bu sistem klinik çalışmalarda başarılı olduğu takdirde kalp krizi riskini engellemede faydalı olabilir.

Tabii konunun etik boyutu da var. Bu tip bulut tabanlı ölçüm kaydı yapabilen cihazların veri güvenliği nasıl sağlanacak? Benzeri cihazlarla elde edilen verilerin ilaç şirketlerine pazarlanmasını engellemek mümkün olacak mı? Örneğin kamusal alandaki asansör aynalarının hastalığınızla ilgili ölçümler yapmasını ister miydiniz? Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte daha önce karşılaşmadığımız sosyal ve hukuki süreçleri de gündeme taşıyor. Bu konular (en azından klozette iken) düşünülmeyi hak ediyor.

Yazar: Mehmet Ali Öztürk

Editörler: Güney Akbalık, Bilge San

Kaynak:

“Ev içi kardiyovasküler takip sisteminin kalp yetmezliğinde kullanımı: Karşılaştırmalı çalışma”

N. J. Conn, K. Q. Schwarz, and D. A. Borkholder, “In-Home Cardiovascular Monitoring System for Heart Failure: Comparative Study.,” JMIR mHealth uHealth, vol. 7, no. 1, sayfa. e12419, Ocak 2019.

Görsel kaynak:

https://pixabay.com/illustrations/toilet-commode-loo-bathroom-wc-3636247/?fbclid=IwAR3qU–0q0hLsd-4SZgPGZfluBUg1LCxjunn-VXSgr7BQ7NlkDUWix1DDrM