Okuma süresi: 2 dk

Bugün bilim bize, bağırsaklarımızda yaşayan bakteriler, mantar ve diğer mikroorganizmaların (mikrobiyota) yaşlanmamız üzerinde etkisi olabileceğini söylüyor. Probiyotikler açısından zengin bir diyet, bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek yaşa bağlı kronik hastalıları önleyebilir ve sağlıklı yaşlanmamıza yardımcı olabilir.

McGill üniversitesi tarafindan yapılan araştırmada meyve sineklerinin diyetine profenol açısından zengin ek probiyotikler ekleniyor. Bu zenginleştirilmiş probiyotiklerle beslenen meyve sineklerinin ömür uzunluğunun herhangi bir ek probiyotik verilmeyen kontrol grubuna göre 26 gün daha uzayarak 66 güne kadar çıktığı gözleniyor. Aynı zamanda çalışma yaşa bağlı ortaya çıkan insulin direnci, oksidatif stres gibi etkilerin de azaldığı göstermiş.

Probiyotikler bağırsak mikrobiyotasını büyük oranda değiştirmenin yanı sıra yenilen besinlerin metabolize edilmesi üzerinde de etki etmekte. Tek bir probiyotik birçok biyokimyasal sinyal yolunu etkileyerek büyük ölçekli fiziksel sonuçlara neden olabilmektedir.

Meyve sinekleri, biyokimyasal olarak büyük oranda memeli hayvanlara benzerlik göstermekte bu durum meyve sineklerini iyi bir model organizma haline getirmektedir.

Çalışmayı yürüten bilim adamlari sonuçların “bağırsak beyin aksı” ile de açıklanabileceğini söylemekte. Bağırsak beyin aksı, gastrointestinal sistem mikroorganizmalari ile beyin arasinda ki çift yönlü bir iletişim ağıdır. Geçmişte yapılmış olan çalışmalar bağırsak beyin aksının nöropatolojik değişimler, huzursuz bağırsak sendromu, nörodejenerasyon ve hatta depresyon ile ilişkili olabileceğini göstermiş.

Yine bu çalışmada kullanılan bitkisel ek besin, Triphala, amalaki, bibhitaki ve haritaki  bitkilerinden oluşuyor bu karışım aynı zamanda geleneksel Hint tıbbı tarafından kullanılan şifalı olduğuna inanılan  bitkiler.

Triphala ile probiyotiklerin bir araya getirilerek kullanılması fizyolojik yararlar açısından beklenin üzerinde sonuç veriyor.

Araştırmacılardan Prakash, meyve sineğinde gözlenen fizyolojik etkileri göz önünde bulundurarak, Triphala ile probiyotiklerin birlikte kullanımının diyabet, obezite, nörodejenerasyon, kronik iltihaplanma, depresyon, irritabi bağırsak sendromu ve hatta kanser gibi bir takım hastalıklarda uygulamalara sahip olabileceğine inanmakta.

Çeviri: Nazlı Ayhan

Düzenleyen: Lerna Uzascı

 

Kaynak:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180531114611.htm

https://www.nature.com/articles/s41598-018-25382-z

 

Görsel Kaynağı: Sanjay Acharya

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drosophila_melanogaster_Proboscis.jpg