Okuma süresi: 1 dk

“Houston burada bir sorun yaşadık!* Küf istilası var. Bir astronotun uzayda yaşayabileceği sorunlar arasında küf olacağı aklınıza gelir miydi?

28 Haziran 2019’da Astrobiyoloji Bilim Konferansı’nda ilginç bir sunum vardı. Alman Havacılık Merkezi doktora öğrencisi Marta Cortesão’nın bulgularını anlattığı bu sunum bazı mantar sporlarının radyasyona düşündüğümüzden çok daha fazla dayanıklı olduklarını gösteriyor [1].

Radyasyon gezegenimizde doğal olarak bulunan ancak yüksek oranları insan sağlığına zararlı bir enerji formudur. Dünyada günlük hayatta maruz kaldığımız radyasyon tipleri (mesela mikrodalga ya da X-ray) daha düşük enerjilidir. Uzaydaki radyasyon ise dünyadakinden daha farklıdır ve yüksek enerjilidir. Uzayda bir astronot 6000 kez X-ışını filmi (röntgen) çekilmiş kadar radyasyona maruz kalır, üstelik uzaydaki bu tip radyasyonları filtrelemek hiç de kolay değildir [2]. Cortesão’nun mantarlar üzerine olan çalışması da işte bu yüksek enerjili radyasyon ile yapılmıştır. Araştırmacının bulgularına göre mantar sporları, insanı öldürecek dozun 200 katı kadar radyasyona maruz kalsalar bile yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Anlayacağınız mantarların uzayda bir iki tur atıp dünyaya geri dönmeleri mümkün. Hatta uzay istasyonlarında yaşayıp başa bela olmaları da.

* NASA’nın Apollo 13 görevi sırasında John Swigert tarafından sarf edilen bu söz, Apollo 13 filmi ile popüler hale gelmiştir.

Yazar: Özge Yoluk
Editör: Güney Akbalık
Görsel: Güney Akbalık

Kaynakça

[1] https://news.agu.org/…/space-station-mold-survives-high-do…/
[2] https://www.nasa.gov/analo…/nsrl/why-space-radiation-matters