Okuma süresi: 1 dk

Şimdiye kadar keşfedilen en büyük deniz kaplumbağası kabuğu Venezuela’da bulundu. 8 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Stupendemys geographicus türündeki kaplumbağanın kabuğu, tamı tamına 2.4 metre uzunluğunda. Bu da kaplumbağanın yaşarken 1100-1200 kg ağırlığında olması demek. Bu devasa cüsse, şu anda yaşayan en büyük kaplumbağa türünün yaklaşık iki katı!

Haberlere konu olmasının en büyük sebebi ise, kabuk parçalanmış olsa da, neredeyse tamamının bulunabilmiş olması. Araştırmayı yapan grup, 5 ila 12 milyon yıl önce yaşamış olan Stupendemys geographicus türüne ait birden fazla örnek bulmuş. İlginç şekilde, bulunan kabukların bazılarının ön tarafında, kafanın iki yanına denk gelen boynuzlar var, bazılarında yok. Vardıkları hipoteze göre, erkek S. geographicus’ların kabuğunda diğer erkeklerle rekabet amacıyla boynuzlar bulunuyor ama bu boynuzlar dişilerde yok. Bu kadar büyüyebilmelerinin nedeni de, büyük ihtimalle, yaşadıkları miyosen çağındaki ılıman iklim koşulları.

Yazar: Bilge San

Editör: Güney Akbalık

KaynakçaCadena, E.-A., Scheyer, T.M., et al. (2020). The anatomy, paleobiology, and evolutionary relationships of the largest extinct side-necked turtle. Science Advances, 6(7), eaay4593. DOI: 10.1126/sciadv.aay4593