EPİSTEM TÜRKİYE “BİR DENEY YAPALIM MI?” PROJESİNİN İLK DÖNEMİ SONLANDI!

Düzenli takipçilerimizin bildiği üzere, geçen yılın bahar aylarında velilerinin iznini alarak bize başvuran lise öğrencileri, Ekim ayından beri danışmanlığımız altında ve gruplar halinde çeşitli bilimsel projeler yürütüyordu. “Bir Deney Yapalım mı?” (BDY) kapsamında tamı tamına 7 deney grubu çalışmalarını başarıyla tamamlayarak aldıkları sonuçları Epistem gönüllülerine sundu. BDY projesi hakkında düzenlenen YouTube yayınımızı sayfanın sonudaki linkten izleyebilirsiniz. 

PROJELERİN AMACI

Epistem Türkiye olarak amacımız, bilime ilgisi olan lise öğrencilerine bir destek sistemi sağlayarak, bilimsel projelerin profesyonel ortamda nasıl yürüdüğüne dair bir izlenim edindirmekti. Danışmanlarımız, kariyerlerini doktora ve üstü seviyesinde, dünyanın çeşitli ülkelerinde sürdüren gönüllü bilim insanlarıydı.

PROJE SİSTEMİMİZ

İstanbul, Ankara, Aydın, Ordu, Konya gibi çeşitli şehirlerde ikamet eden öğrenci gruplarımız, danışmanlarından da yardım alarak ilk önce özgün birer proje teklifi hazırladılar. Daha sonra, grup içinde sürekli iletişim halinde kalarak iş bölümü yaptılar. Proje süresince evlerinde ya da okullarında deneyler yaparak sonuçlarını birbiriyle paylaşıp bilimsel çerçevede tartıştılar. Her hafta danışmanlarıyla video görüşmeleri gerçekleştirerek altyapılarını güçlendirdiler ve sonunda projelerini Epistem gönüllülerine yazılı ve sözlü halde sundular.

PROJE İÇERİKLERİ

Proje içerikleri ve öğrencilerin kullandıkları teknikler, gruplar ve yaşadıkları şehirler kadar çeşitliydi! Öğrencilerimiz sıfırdan kendi spektrofotometrelerini (tayfsal ışıkölçer) inşa ettiler, 3 boyutlu yazıcı kullanarak labirentler tasarladılar, fotosentez yapan organizmalarla hava kirliliğine karşı savaştılar, bilgisayar ortamında ileri seviye protein modellemeleri ve simülasyonları yaptılar, su filtreleme ve bitkilerin büyüme ortamları konusunda çeşitli yöntemleri test ettiler.

PROJE SONU VE SONRAKİ ADIM

Öğrencilerimiz sunumlarını başarılı olarak tamamlayıp, bizden küçük, sürpriz ödüller kazandılar. Bilimsel çalışmada iletişim, tartışma ve veri alışverişinin önemini öğrendiler. Hipotezden teoriye doğru giden bilimsel yöntem hakkında ilk elden deneyim kazanarak gelecek bilim kariyerlerine ilk adımı attılar. Öğrencilerimizin bazıları üniversitede ne okuyacağına karar verdi bile! Yeni dönem başvuraları ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.