İsterseniz sıkı durun, çünkü yapmanız gereken tek şey sizin gibi istekli birkaç arkadaşınız ile başvuru döneminde aşağıdaki bağlantıya tıklayarak başvuru formunu doldurmak. Takım arkadaşınız olmadan da başvurabilirsiniz, o durumda diğer kişi veya gruplarla eşleştirileceksiniz.

KİMLER BAŞVURABİLİR

2021-2022 döneminde 9.,10.,11 sınıfa devam edecek olan bilim sevdalısı herkes.

PROJE DETAYLARI

Başvuruların tamamlanmasının ardından Epistem BDY gönüllüleri başvuruları değerlendirecek ve ilk aşamayı geçen öğrencilerle ön görüşme yapılacak. Ön görüşmelerin ardından seçilen öğrenciler, eğer bireysel başvurmuşlarsa ilgi alanları da göz önünde bulundurularak diğer öğrencilerle ve projeyi yönetecek danışmanlarıyla eşleştirilecekler.

Danışmanlarımız yurt dışında yaşadıkları için, bütün süreç internet üzerinden ilerleyecek. Haftalık toplantılarınız Zoom video konferans programı üzerinden yapılacak. Danışmanlarımızı daha yakından tanımak için gönüllü listemize buradan ulaşabilirsiniz. 

NASIL BİR PROJE YAPACAĞIM? 

Grubunuz ve danışmanlarınız belirlendikten sonra proje fikrini bulma aşamasına geçilecek.  Grubunuzdaki arkadaşlarınızla tasarladığınız, merak ettiğiniz bilimsel bir soruyu ve soruyu test etmek için kullanacağınız yöntemleri açıklayan kısa bir proje önerisi yazıp “Değerlendirme Komitesi”ne göndereceksiniz. Daha önceki senelerde kullanılmış olan bir proje önerisi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Sorunuz ve çalışmanız onaylandıktan sonra deneylerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Keyifli deneyler sizi bekliyor.

PROJE NE KADAR SÜRECEK? 

Proje önerisinin onaylanmasının ardından deneyler Eylül ayında başlayacak ve bahar dönemi sonuna kadar devam edecek. Danışmanlarla haftada en az bir saat görüşülüp, geri kalan zamanda deneyler siz öğrenciler tarafından yürütülecek. Proje bitiminin ardından elde edilen sonuçların olduğu raporlar değerlendirme kuruluna teslim edilecek. Tatilin bitimini takip eden hafta sonunda online yapılacak bir konferans ile projeler diğer gruplarla paylaşılacak.

BDY İÇİN HAZIRLADIĞIM PROJE İLE ULUSAL PROJELERE KATILABİLİR MİYİM?

Projelerinizle TÜBİTAK da dahil, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmanız da mümkün olacak, yeter ki siz isteyin!

Projeyi baştan sona yürüten bütün arkadaşlarımıza ufak hediyelerimiz olacak. Üçüncü dönem projelerimiz bitti bile! Dördüncü döneme hazır mıyız?

ÖNEMLİ TARİHLER

Birinci aşama sonuçlarının açıklanması: 15 Ağustos 2021

İnternet üzerinden yapılacak mülakatlar: 15 Ağustos – 30 Ağustos 2021

Proje başlangıcı: 1 Eylül 2021

Basvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız varsa epistembdy@gmail.com e-posta adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!