Gençler, size süper bir teklifimiz var. Dünyanın dört bir yanındaki prestijli üniversitelerden bilim insanları ile projeler tasarlamak, deney yapmak, bilim konuşmak ve yaptığınız çalışmaları sunmak ister misiniz?

İsterseniz sıkı durun, çünkü yapmanız gereken tek şey sizin gibi istekli bir ya da iki arkadaşınızı daha bulup başvuru döneminde gerekli belgeler ile başvuru yapmak. Takım arkadaşınız olmadan da başvurabilirsiniz, o durumda sizinle aynı şehirden başvuran kişi veya gruplarla esleştirilmeye çalışılacaksınız.

Proje başlar başlamaz grubunuzla deney yapacak bir danışman atanacak. Danışmanlar yurt dışında yaşadıkları için, bütün süreç online ilerleyecek. Siz, danışmanınızla dilediğiniz video konferans programı ile tanışacak, yapılabilecek deneyler üzerinde konuşacaksınız. Fikir birliğine vardığınız bilimsel soruyu ve yönteminizi açıklayan kısa bir yazıyı danışmanınızla “Değerlendirme Komitesi”ne sunacaksınız. Sorunuz ve çalışmanız onaylandığında keyifli deneyler sizi bekliyor. Başvurmak için lisede olmanız yeterli, hangi lisede olduğunuzun bir önemi yok. Sadece, Eylül ayı itibari ile lise 1, 2, veya 3. sınıfta olanlara öncelik veriyoruz grupları oluştururken.

“Bir deney yapalım mı? (BDY)” lise öğrencileri için en az 10 hafta sürüyor. Danışmanlarla haftada en az bir saat görüşülüp, geri kalan zamanda deneyler siz ögrenciler tarafından yürütülecek. Elde edilen sonuçlar önce bir rapor şeklinde, sonrasında da poster ya da slide show formatı ile sunulacak. Projelerinizle Tübitak da dahil, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmanız da mümkün olacak, yeter ki siz isteyin!

Projeyi baştan sona yürüten bütün arkadaşlarımıza ufak hediyelerimiz olacak. İlk dönem projelerimiz bitti bile! İkinci döneme hazır mıyız?

İkinci dönem BDY başvuru sürecimiz tamamlanmıştır. Gösterdiğiniz yoğun ilgiye teşekkür ederiz. Başvurular değerlendirildikten sonra sizinle iletişime geçeceğiz. E-postalarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

2. Dönem BDY Takvimi

Sorularınız varsa epistembdy@gmail.com e-posta adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!

 

Geçmiş Dönem BDY Projeleri

2018-2019 1. Dönem BDY Projesi