Gençler, size süper bir teklifimiz var. Dünyanın dört bir yanındaki prestijli üniversitelerden bilim insanları ile projeler tasarlamak, deney yapmak, bilim konuşmak ve yaptığınız çalışmaları sunmak ister misiniz?

İsterseniz sıkı durun, çünkü yapmanız gereken tek şey sizin gibi istekli birkaç arkadaşınız ile başvuru döneminde aşağıdaki bağlantıya tıklayarak başvuru formunu doldurmak. Takım arkadaşınız olmadan da başvurabilirsiniz, o durumda diğer kişi veya gruplarla eşleştirileceksiniz.

Kimler Başvurabilir

2020-2021 döneminde 9.,10.,11. sınıfa devam edecek olan bilim sevdalısı herkes.

Proje detayları

Başvuruların tamamlanmasının ardından Epistem BDY gönüllüleri başvuruları değerlendirecek ve ilk aşamayı geçen öğrencilerle ön görüşme yapılacak. Ön görüşmelerin ardından seçilen öğrenciler, eğer bireysel başvurmuşlarsa  ilgi alanları da göz önünde bulundurularak diğer öğrencilerle ve projeyi yönetecek danışmanlarıyla eşleştirilecekler.

Danışmanlarımız yurt dışında yaşadıkları için, bütün süreç internet üzerinden ilerleyecek. Haftalık toplantılarınız Zoom video konferans programı üzerinden yapılacak. Danışmanlarımızı daha yakından tanımak için gönüllü listemize buradan ulaşabilirsiniz.

Nasıl bir proje yapacağım? 

Grubunuz ve danışmanlarınız belirlendikten sonra proje fikrini bulma aşamasına geçilecek.  Grubunuzdaki arkadaşlarınızla tasarladığınız, merak ettiğiniz bilimsel bir soruyu ve soruyu test etmek için kullanacağınız yöntemleri açıklayan kısa bir proje önerisi yazıp “Değerlendirme Komitesi”ne göndereceksiniz. Daha önceki senelerde kullanılmış olan bir proje önerisi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Sorunuz ve çalışmanız onaylandıktan sonra deneylerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Keyifli deneyler sizi bekliyor.

Proje ne kadar sürecek? 

Proje önerisinin onaylanmasının ardından deneyler Eylül ayında başlayacak ve bahar dönemi ara tatiline kadar devam edecek. Danışmanlarla haftada en az bir saat görüşülüp, geri kalan zamanda deneyler siz öğrenciler tarafından yürütülecek. Proje bitiminin ardından elde edilen sonuçların olduğu raporlar değerlendirme kuruluna teslim edilecek. Tatilin bitimini takip eden hafta sonunda online yapilacak bir konferans ile projeler diğer gruplarla paylaşılacak.

BDY için hazırladığım proje ile ulusal projelere katılabilir miyim?

Projelerinizle TÜBİTAK da dahil, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmanız da mümkün olacak, yeter ki siz isteyin!

Projeyi baştan sona yürüten bütün arkadaşlarımıza ufak hediyelerimiz olacak. İkinci dönem projelerimiz bitti bile! Üçüncü döneme hazır mıyız?

Önemli Tarihler

Başvurular kapanmıştır, ilginiz için teşekkür ederiz.

Birinci aşama sonuçlarının açıklanması: 15 Haziran 2020

İnternet üzerinden yapılacak mülakatlar: 15 Haziran – 30 Haziran 2020

Proje başlangıcı: 1 Temmuz 2020

Sorularınız varsa epistembdy@gmail.com e-posta adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz!