Okuma süresi: 2 dk

Hatırlarsanız, daha önce sizlere indüklenmiş pluripotent kök hücrelerden bahsetmiştik. Hatırlamadıysanız, o halde üzerinden kısaca bir daha geçelim. Insan deri hücresi kültürüne bazı faktörler ilave ederek elde edilen, kök hücreye eşdeğer hücrelere indüklenmiş pluripotent hücreler diyoruz. Bunlar vücudumuzda herhangi bir tip hücreye dönüşebilen (pluripotent) ve aynı zamanda sınırsızca çoğalabilen hücreler.

Evet, işte doktora projesinde Leigh sendromu adı verilen nadir ve maalesef şu ana kadar tedavisi olmayan nörolojik mitokondri hastalığını modellemeye çalışan Epistem Türkiye gönüllüsü arkadaşımız Gizem İnak, hastaların deri hücrelerinden elde ettiği pluripotent kök hücreleri sinir hücrelerine dönüştürürken bir anda hücre kültüründe nöroglia hücrelerine benzettiği hücrelerle karşılaşmış. Hemen aklına hücreleri boyayıp gerçekten de nöroglia hücreleri olup olmadığını kontrol etmek gelmiş. Bu hücre tiplerine özgü iki protein olan Vimentin ve GFAP’ı, üzerlerine floresan boyayla işaretli proteinler bağlayarak boyamış ve bu glia resmini elde etmiş. Çok da iyi etmiş. Gizem, bu fotoğrafla, çalıştığı enstitü olan Max-Delbrück Merkezi Moleküler Tıp Bölümü’nde düzenlenen yarışmada ikincilik ödülü almış.

Yakın zamana kadar arka plana atılan nöroglialar, aslında sinir hücrelerinin en iyi arkadaşı, desteği ve koruyucusudur. Sinir hücrelerinin takım arkadaşı nöroglialar aslında kendi aralarında da çeşitlilik gösterirler. Burada gördüğümüz tür, astrosit türü! Adlarını yıldıza benzer görünümlerinden alıyorlar. Evet, buradan gök fizikçisi Carl Sagan’ı da hemen analım. Ne demişti; “We are made of star stuff” (Hepimiz yıldız tozuyuz).

Şekilde Vimentin yeşil, GFAP kırmızı, hücre çekirdeği mavi olarak gösteriliyor.

Yazar: Gizem İnak (Max-Delbrück Center- Prigione Lab – Berlin: https://www.mdc-berlin.de/research_fell…/Alessandro_Prigione)

Editörler: Güney Akbalık, Bilge San

İleri okuma:

1. http://noroblog.net/…/glia-hucreleri-beyni-daha-iyi-anlama…/
2. http://noroblog.net/…/beynimizideki-muhafizlar-glia-hucrel…/