Okuma süresi: 1 dk

Yakın zamanda Covid geçiren bir epiSTEM üyemizin burnundan alınan örnekle yapılan hızlı antijen testi negatif çıksa da PCR testi pozitif çıktı. Biz de bu durumun ne kadar yaygın olabileceğini anlamak için hızlıca bir literatür incelemesi yaptık.

SARS-CoV-2’nin bir varyantı olan Omicron’a bağlı Covid19’un en yaygın görülen başlangıç semptomlarından biri boğaz ağrısı. Henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş, 30 kişide yapılan bir ön yayına göre, Omicron sayısının (viral yük), tükürükte, burundan alınan sürüntüye kıyasla 1-2 gün önce en yüksek seviyeye çıktığı bulundu. Ayrıca, Omicron’un tespiti için burun sürüntüsü kullanılarak yapılan hızlı antijen testlerinin, erken evrelerde bulaştırıcı olabilecek hastalarda virüsü güvenilir bir şekilde tespit edemediği ortaya çıktı.

Bazı uzmanlar Omicron’un burundan önce boğaza yerleştiğini düşünüyorlar. Hızlı antijen testleri için önce boğazdan sonra da burundan birlikte alınan örneklerin kullanılmasının daha doğru sonuç verebileceğini ileri sürüyorlar. Ancak, bu yaklaşımın etkinliğinin daha çok kişide test edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla, şu an Covid olup olmadığımızdan emin olmak için tek güvenilir yöntem PCR gibi duruyor.

Kaynaklar

1. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.01.04.22268770v1.full.pdf

2. https://www.businessinsider.com/how-to-throat-swab-for-omicron-at-home-experts-2022-1

3. https://www.businessinsider.com/sore-throat-early-symptom-omicron-covid-variant-2022-1

4. https://www.nytimes.com/2022/01/14/health/saliva-testing-coronavirus-omicron.html

Görsel

https://stock.adobe.com/images/group-of-people-in-medical-masks-looks-at-the-2019-ncov-coronavirus-flying-in-the-air-young-men-and-women-confront-the-new-virus-the-concept-of-combating-covid-2019/327516097?prev_url=detail