Okuma süresi: 2 dk
Kadınların çalışmasının hoş karşılanmadığı bir dönemde cinsiyetini saklayarak başarılı bir cerrah olmayı başaran Margaret Ann Buckley, tüm hayatı boyunca Dr. James Barry olarak bilindi.
1800´lü yıllarda kadınların tıp okumasının yasak olduğu dönemde Irlanda´da doğdu. Tıp okumaya karar verdiğinde kimliğini saklamaya karar vererek erkek kılığında hayatının sonuna kadar devam etti ve bir daha geriye bakmadı.
 Britanya´da tıp okulunu bitirdikten sonra başarılı bir doktorun yanında staj yaparak kariyerine askeriye doktoru olarak devam etti. Şüphe çekmeden kariyerinde adım adım ilerledi ve alanında iş arkadaşları tarafından imrenilen başarılara imza attı. 1826 yılında Cape Town´a giderek ilk sezaryen doğumu gerçekleştiren Margaret orada askeri hastanede koruyucu tababet subayı ünvanını almaya hak kazandı. Orada geçirdiği süre zarfında bir sürü sağlık reformlarında bulundu ve halkı sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirerek, hijyenik koşullarda çalışmanın önemini anlattı. Boş zamanlarında yoksullara, hapishanedeki insanlara ve siyahilere yardım ederek halkın sevgisini giderek daha da kazandı.
Ölene kadar kimliği ortaya çıkmayan Margaret Afrika´dan döndükten sonra Ingiltere´de hayatına yalnız devam etti. Cinsiyetini sakladığı farkedilince büyük skandala yol açtığı Viktorya dönemindeki üst rütbedeki yetkililer James´in yaptığı bir sürü çalışmaya ambargo koydular. Tüm hayatını saklanarak ve kendini tıpa ve bilime adayarak geçirmiş James´in değeri yıllar sonra anlaşıldı. Tıpa sağladığı kazanımlar için ve cesareti için ona teşekkür ediyoruz ve kendisini saygıyla anıyoruz.
Çeviren: Gizem Inak
Kaynak: https://www.beyondcurie.com/grace-hopper/