Okuma süresi: 3 dk

Sibirya’nın Novaya Zemlya takımadalarında bulunan 1.970 nüfuslu Beluşya Guba yerleşimi, son zamanların en şaşırtıcı krizlerinden birini yaşıyor. Köyü aralık ayından beri 52 kutup ayısı istila etti.

Kutup ayılarının en önemli besin kaynağı, okyanus üzerinde yüzen buzları dinlenme alanı olarak kullanan foklar. Yeterli besin kaynağı edinebilmek için kutup ayıları bu buzlara ihtiyaç duyuyor. Fakat küresel ısınmanın etkisiyle bu sene bölgede yeteri kadar deniz buzu oluşmamış. İnsan yerleşim yerlerine akın eden kutup ayılarının, işte bu avlanma alanı yetersizliğinden dolayı karaya çıktığı düşünülüyor. Diğer bir neden ise, insanların çöp ve diğer atıklarını sorumsuzca depolamaları, yani kutup ayılarının çöplere kolayca erişebilmeleri. Şu anda orada bulunan kutup ayıları, zafiyet geçirecek kadar zayıf değil ve hala sağlıklı. Ama doğal avlanma alanları kaybolduğundan, ikincil seçimleri avlanmaktan daha kolay olan çöp yığını karıştırmak.

Kutup ayılarının Sibirya köylerinde çöp karıştırdığı daha önce de gözlenmiş olsa da, tek bir yerleşim yerinde 52 kutup ayısına ilk kez rastlanıyor. Bu ayıların hepsi sürekli köyün içinde yaşıyor olmasa da, köyde şu anda her daim 6-10 kutup ayısı gözlemlenebiliyor. Bu büyük ve şaşırtıcı bir problem, çünkü kutup ayıları normalde yalnız yaşayan ve kendi avlanma bölgelerini korumaya meyilli hayvanlar.

Problemin vehameti nedeniyle bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Ayıların çoğu neyse ki insanlara saldırmıyor, fakat ayıların vatandaşları kovaladığı, hatta apartmanlara girdiği de gözlemlenmiş. Bölge sakinleri ayıların saldırganlaşmasından, daha da kötüsü, ayıların köye alışmasından korkuyorlar.

Rusya Doğa Kaynaklarını Koruma Kuruluşu, krizi çözmek için bölgeye bir ekip gönderecek. Bu ekip, kutup ayılarını onlara zarar vermeden bölgeden uzaklaştırmaya çalışacak. Ama kutup ayıları daha önceden besin kaynağı buldukları yerleri hatırlayabildikleri için, köye geri gelme ihtimalleri de var.

Bu haber, küresel ısınmanın vahşi yaşamı ne ölçüde etkilediğini ortaya koyuyor. Ne yazık ki, insanlık olarak, bu etkileri yalnızca bizim yaşam alanımızı da etkilediğinde, rahatımızı bozduğunda görmeyi seçiyoruz. Daha kötüsü, yaşam alanlarını yok ettiğimiz canlıların zorunlu besin arayışlarını bu yazının başında olduğu gibi istila olarak tanımlıyoruz.

Yazan: Bilge San
Editör: Güney Akbalık

Kaynakça:

– https://www.theverge.com/2019/2/12/18222072/polar-bear-invasion-novaya-zemlya-russia-garbage-climate-change
– https://siberiantimes.com/other/others/news/polar-bear-invasion-on-novaya-zemlya-as-50-wild-animals-besiege-remote-town-and-chase-people/
– https://tass.ru/proisshestviya/6097355
– https://ria.ru/20190210/1550657257.html

Görsel kaynaklar:

– http://programmes.putin.kremlin.ru/en/bear/multimedia/photos/57654
Google maps