Okuma süresi: 3 dk

Bugün 10 Temmuz 2019 ve insanoğlu Mars’a gitmenin ve yerleşmenin hayalini kurup bunu gerçekleştirmek için son hızla çalışıyor. Fakat epiSTEM Türkiye olarak bugün size bundan 50 yıl önce gerçekleştirilmiş olan çok büyük bir bilimsel ve teknolojik ilerlemeyi hatırlatmak istiyoruz: Apollo 11 uzay mekiği ve içindeki ekibin Ay’a inişi ile tarihte büyük bir sayfa açtıkları o eşsiz an!!! 20 Temmuz 1969’da, Apollo 11 Ay’a iniş yaptıktan yaklaşık 6 saat sonra Neil Armstrong liderliğindeki ekip, 21 Temmuz’da Ay’a ilk adımlarını attı. O günden beri Ay hakkında öğrendiklerimiz ise gün geçtikçe artmaya devam etti.

 

Aranızdan, “Apollo 11’in 50. yıl dönümünden bahsetmek veya kutlamak için henüz erken değil mi?” diye soranları duyar gibiyim. Oysa bugünkü yazımızın asıl amacı, Apollo 11’in 50. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliklerden sizi haberdar etmek. Yakın zamanda Amerika’ya seyahat edecek olan okuyucularımız varsa, onlar daha çok sevinecekler çünkü etkinlik seçenekleri onlar için epey fazla. Amerika’nın farklı eyaletlerindeki Amerikan Uzay ve Roket Merkezleri (USSRC), NASA, müzeler, okullar ve üniversiteler, bu büyük tarihi olayın 50. yıl dönümü için çeşitli etkinlikler düzenleyecekler. Bu etkinliklerin tam listesine bu İngilizce bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Turistik veya iş amaçlı olan seyahatinizi bilim ve teknoloji dolu bir maceraya dönüştürebilirsiniz!!!

 

Peki Türkiye’de yaşayanlar için böyle etkinlikler var mı? Bildiğimiz kadarı ile bu tür bir aktivite listesi henüz yok. Ancak size güzel bir haberimiz var: Amerikan Uzay ve Roket Merkezi (USSRC) bunu da düşünmüş ve dünyanın neresinde olursak olalım roket yapımı ve fırlatılması hakkında bilgiler edinebileceğimiz bir kaynak yaratmış. Üstelik 16 Temmuz’daki dünya çapında roket fırlatma etkinliğine internet üzerinden katılmanıza imkan tanıyor. Kayıt olmak için tıklayınız (Belgeler İngilizce olarak gönderilmektedir ve katılım ancak 18 yaş ve üzeri bireyler içindir. Aile, okul ve sınıf gibi grup halinde kayıt olarak katılmak da mümkündür). Kayıt olduktan sonra USSRC’nin sizlere göndereceği belgeleri inceleyerek hem kendi roketinizi tasarlayabilir hem de roket fırlatıldıktan sonra onu nasıl izleyebileceğinizi ve bunu kayıt altına almayı öğrenebilirsiniz.

 

Türkiye’de bu yıl herhangi bir etkinlik olmasa da 2 yıl önce İstanbul’da gerçekleştirilmis olan bir aktivitenin  şu Apollo 11 videosuna da göz atmanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de bilim ve teknoloji içeren bu tür faaliyetlerin her şehrimizde gün geçtikçe daha da artmasını diliyoruz.

 

Tüm uzay sever dostlarımıza keyifli keşifler!!! Bilimle kalmaya devam edin!!!

 

Yazar: Arzu Uyar

Editör: Güney Akbalık

Görsel: Mehlika Hilal Kırca