Okuma süresi: 2 dk

Kadın sağlığı üzerine yapılan çalışmalar hala erkek sağlığı üzerine yapılanların gerisinde, fakat Frisch bunun tamamen tabu olduğu bir dönemde, bu konu üzerine çığır açan bir çalışmalar yapıyordu. 1970’lerde, Frisch, kadınlar ve kilolarının doğurganlığı nasıl etkilediğini inceleyen ilk kişilerden biriydi. 1974’te, bir kadın bulunduğu kilonun en az 6.8 kilogram* altına düşerse artık adet görmeyebileceğini gösteren bir makale hazırladı. Bu aynı zamanda, enerji yakma, yemek yeme ve egzersiz gibi günlük işlevlerin dışında, metabolizma, ergenlik ve hamilelik gibi süreçleri anlamanın temelini oluşturan bir protein olan leptinin keşfedilmesine de yol açtı.

Çalışmalarına Harvard Nüfus ve Kalkınma Çalışmaları Merkezi’nde devam eden Frisch’in şişmanlık ve doğurganlık üzerine savları yaygın olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir. Şikago Üniversitesi’nde fizik profesörü olan oğlu Henry Frisch, erkek meslektaşlarından çok daha az para kazanmasına rağmen, annesinin çalıştığı alanda yaşanan cinsiyetçiliğin üzerinde hiç durmadığını söylüyor. “Kadın sağlığı konusundaki bu temel biyolojik meseleleri anlamaya kararlıydı” ve “Hiçbir şey onu durduramadı” diyor. 

Günümüzde, anne ve/veya sporcu olmayı isteyen kadınlar, vücutlarını daha iyi anlamak için Frisch’in çalışmalarına yöneliyorlar.

 

*Rose E. Frisch, beslenme yetersizliğinin ve normal kilonun % 10-15’i oranında bir kilo kaybının, yüksek oranda yağ dokusu kaybı sebebiyle, ilk regl döngüsünün başlamasında ve yetişkin kadınlarda adet görme üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Not: Bu açıklama metnin anlaşılmama ve/veya yanlış anlaşılma ihtimaline karşı çeviri yazarı ve editörler tarafından eklenmiştir.

 

Çeviri: Nazlı Ayhan

Editörler: Güney Akbalık, Bilge San

Kaynak:https://www.beyondcurie.com/rose-e-frisch