Vücudumuzda yaklaşık 100 trilyon hücre bulunur. Bu hücrelerin içinde genetik kodun bulunduğu 46 kromozom yer alır. İçlerinden 44’ü vücut, diğer 2 tanesi cinsiyet hücresi kromozomudur. Kadınlarda iki adet “X” (XX), erkeklerde ise bir “X” bir de “Y” (XY) cinsiyet kromozomu bulunur. Kadınların yumurta hücrelerinde sadece bir tane X kromozomu bulunurken, erkeklerin sperm hücrelerinde sadece X ya da sadece Y kromozomu bulunabilir. Bu kromozomlar bireylerin çocuklarının cinsiyetini belirler. Mesela, X kromozomu taşıyan sperm yumurtayı döllerse XX yani bir kız, Y kromozomu taşıyan sperm yumurtayı döllerse XY yani bir erkek birey oluşturur. Bu eşleşme olasılığa dayandığı için anne ve baba adayları bebeğin cinsiyetini kontrol edemezler ve hamileliğin 12. haftasındaki ultrason muayenesine kadar en çok merak ettikleri şeylerden biri olan bebeğin cinsiyetini öğrenemezler.

Bebeğin cinsiyetini tahmin etme konusunda İngiltere’de bulunan Newcastle Üniversitesinde kısa zaman önce bir çalışma yapıldı. Bu çalışmada Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 900’den fazla aile ağacı değerlendirildi ve bu ailelerin toplamda 550.000’den fazla aile ferdi ile bağlantısı 1600’lü yıllara kadar takip edildi. Aile ağacı araştırması, çiftlerin bir erkek ya da bir kız bebeğe sahip olma ihtimalinin büyük olasılıkla babanın aile geçmişinde saklı olduğunu gösterdi. Yani, erkek kardeşleri olan bir erkeğin erkek çocuğu olma ihtimali, ya da kız kardeşleri olan bir erkeğin kız çocuğu olma ihtimali daha yüksek!

Fakat Newcastle Üniversitesindeki araştırmacıların savunduğu hipotez neden her zaman geçerli değil? Çünkü bir genin erkeğin sperminin çocuklarının cinsiyetini etkileyen X veya daha fazla Y kromozomu içerdiğini kontrol ettiği düşünülüyor. X ve Y sperm oranını kontrol eden bu gende M (erkek) ve F (kadın) ile belirteceğimiz iki kısım (alel) bulunuyor. Genin M ve F kısımları baba ve anneden geliyor. Kadınlar bu genden etkilenmemelerine rağmen taşıyıcı konumda bulunuyorlar. Bu gen erkeklerde üç farklı şekilde bulunabiliyor:
• MM olarak bilinen ilk tipte olan erkekler daha fazla Y spermi üretir ve erkek çocukları olma ihtimali çok yüksektir.
• MF olarak bilinen ikinci tipte olan erkekler, kabaca eşit sayıda X ve Y spermleri ürettiği için erkek ve kız çocukları olma ihtimali eşittir.
• FF olarak bilinen üçüncü tipte olan erkekler ise daha fazla X spermi üretir ve kız çocukları olma ihtimali çok yüksektir.

Bunu bir örnekle açıklayalım: Bir soy ağacında büyükbaba MM tipinde ise tüm çocukları erkek olacaktır. Bu çocukların MM tipi olma ihtimali yüksek olduğu için torunlar da erkek olacaktır. Babalarından bir M ve annelerinden bir F gen kısmı alan torunlarda MF tipi belirebilir. Bu da torunların çocuklarının kız ya da erkek çocuğu olma ihtimalinin eşitleneceği anlamına gelir. Bu mini testi aileniz için yapıp sonucunu bizimle aşağıdaki yorum kısmında paylaşırsanız çok seviniriz!

Yazar: Burcu Gumuscu | Tarih: 7 Ocak 2018

Kaynaklar:
1. Gellatly et al. Trends in Population Sex Ratios May be Explained by Changes in the Frequencies of Polymorphic Alleles of a Sex Ratio Gene. Evolutionary Biology, Dec 11, 2008; DOI: 10.1007/s11692-008-9046-3
2. https://www.sciencedaily.com/releases/2008/12/081211121835.htm