Okuma süresi: 1 dk

İnsan cinselliğinin genetik temeli üzerine yapılan geniş çaplı çalışma, bireylerin cinsel yönelimlerini belirleyen tek bir ‘eşcinsel geni’ olmadığını ortaya koydu.

Çalışma, 470.000’den fazla insanı içermesi ile bu alanda yapılan en kapsamlı araştırma. 

Cinselliğin genetik temeli üzerine bugüne kadar yapılmış en büyük çalışmada, eşcinsel ve eşcinsel olmayan insanların genomu birbiriyle karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmada, insan genomunun beş farklı noktasındaki bireysel farklılıkların cinsel davranışları çok az bir doğrulukla (%1) açıklayabildiği hesaplandı. Yani bulunan bireysel genetik farklılıklar, bir bireyin cinsel yönelimini tahmin etmede yeterince güvenilir değil.

Elde edilen sonuçlar, genlerin cinsel davranışa etkisi olduğunu ortaya koysa da, bir ‘eşcinsel geni’ bulunabilmiş değil. Bu da insan cinselliğinin ne kadar karmaşık olduğunu ve daha büyük çapta çalışmalar yapılması gerektiğini gösteriyor.

İleri Okuma Önerisi

“İnsan Cinsiyeti Basitçe Erkek ya da Kadından İbaret Değildir”

http://noroblog.net/2019/06/28/insan-cinsiyeti-basitce-erkek-ya-da-kadindan-ibaret-degil/

Kaynak

  1. Ganna, A., Verweij, K.J, Nivard, M.G., Maier, R., Wedow, R., Busch, A.S., Abdellaoui, A., Guo, S., Sathirapongsasuti, J.F., Lichtenstein, P., Lundström, S. “Large-scale GWAS reveals insights into the genetic architecture of same-sex sexual behavior,”. Science, ED-365(6456).pp.eaat7693. 2019.
  2. https://www.nature.com/articles/d41586-019-02585-6

Görsel Kaynak

CC0 https://pixabay.com/photos/gay-gay-pride-pride-parade-pride-1453594/

 

Yazan: Nazlı Ayhan

Editörler: Güney Akbalık, Bilge San