Okuma süresi: 2 dk

2019-2020 dönemi “Bir Deney Yapalım mı?” (BDY) proje özetlerimizi sizlerle paylaşmaya başlıyoruz. Ağustos 2019’dan itibaren yürütülen projelerde öğrencilerimiz Şubat ayı sonunda sonuçlarını sözlü sunum ile çevrimiçi BDY konferasında diğer gruplarla paylaştılar.

Grup 14
Proje başlığı: Ani Kalp Durması, Düşük ve Yüksek Nabız İçin Uyarı Sistemi
Grup ismi: Teknostein
Öğrencilerin şehirleri: Amasya ve Bursa

Proje özeti:
Ani kalp durması, doğal ölümlerin %10-15’ini, kalpten kaynaklı ölümlerin ise %50’sini oluşturur (Griffin ve ark., 2013). Kalp durduğunda vücutta gerçekleşmesi gereken pek çok normal fonksiyon yerine getirilemez ve hasta gerekli müdahale yapılamadığı takdirde 7 ila 10 dakika içerisinde yaşamını yitirebilir. Ani kalp durması sırasında geçen ilk dakikalar çok önemli olup zamanında çağrılan ambulans ve gelen yardım ekipleri hastanın hayatta kalma oranını ciddi miktarda arttırmaktadır. Aynı şekilde düşük nabız (bradikardi) ve yüksek nabızda (taşikardi) da zamanında yapılan müdahale hayati öneme sahiptir. Bu projede ilk yardım hızını olabildiğince arttırmaya yönelik bir sistem geliştirilmiştir.

Projemizde Android işletim sistemine sahip telefonlarda çalışacak bir uygulama geliştirdik. Bu sistem, nabız bilgisini değerlendirerek, nabız kritik seviyede ise uyarı sistemini çalıştırmaya yöneliktir. Nabız bilgisine ulaşımı sağlamak için, yaygın olarak kullanılan nabız ölçme özelliğine sahip akıllı saat/bileklik gibi cihazların kullanılması planlanmaktadır. Bu sayede, kullanıcılar bu teknolojik aletlere sahiplerse, herhangi ek cihaza gerek duymadan, geliştirdiğimiz mobil uygulamayı ücretsiz olarak indirerek bu nabız uyarı-takip sistemine sahip olabileceklerdir. Projemizde, özellikleri geliştirmek ve örneklendirmek için bir dakikalık simüle edilmiş nabız grafiği değerlendirilerek nabzın kritik düzeyde olup olmadığına karar verilmektedir. Nabız kritik düzeyde ise uyarı sistemi devreye girerek kullanıcının sisteme önceden girdiği bir telefon numarasına sağlık durumunu belirten bir SMS göndermektedir. Bununla birlikte o sırada etrafta bulunan insanların dikkatlerini çekebilmek için uyarı sesi de verilmektedir. Bu sayede insanların daha hızlı bir şekilde gereken müdahaleyi yapıp yardım çağırması planlanmaktadır. Bu çalışma ile günümüz teknolojisinden yararlanılarak kalp durması, düşük nabız ve yüksek nabzın doğurabileceği olası sonuçların, yapılması gereken müdahaleyi hızlandırarak en aza indirilmesi hedeflenmiştir.