Okuma süresi: 2 dk

Texas Üniversitesi Kanser Merkezi’nden ve Paris-Sud Üniversitesi’nden birçok bilim adamının yaptığı araştırmalar, bağırsaklarımızdaki bakterilerin bağışıklığı artırıcı kanser tedavisini şekillendirdiğini ortaya koymuş. Bu nedenle antibiyotik kullanımının kanser tedavilerini olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermişler.

Mikrobiyom vücudumuzda yaşayan bakteriler dahil bütün mikroorganizmaları tanımlar. Son zamanlarda mikrobiyomun akıl hastalıklarından tutun da obeziteye kadar birçok hastalıkla çok yakından ilişkili olduğu ortaya koyulmuştur. Şimdi bu listeye kanser de eklenmişe benziyor.

Texas Üniversitesi’nden Jennifer Wargo’nun liderliğini yaptığı araştırma grubu 100 kanser hastasından tedaviye başlamadan önce dışkı örnekleri toplamış. Bağışıklığı arttırıcı tedaviyi bu hastalara uyguladıktan sonra çok önemli bir şey gözlemlemişler: bağırsaklarında daha çok bakteri çeşitliliği olan hastalar tedaviye daha iyi yanıt vermiş. Aynı zamanda, tedaviye yanıt veren hastaların dışkılarını alıp tümörlü deney farelerinin bağırsaklarına transfer ettiklerinde, farelerdeki tümörün küçüldüğünü gözlemlemişler. Bağırsak bakterilerinin çeşitlerinin de tedavinin seyrini etkilediğini göstermişler. Mesela bağırsaklarında Clostridiales bakterisi yüksek olan hastalar tedaviye daha iyi yanıt verirken, Bacteroidales bakterisi aynı etkiyi yaratmamış.

Fransa’da yapılan ikinci bir çalışmada ise antibiyotik kullanan kanser hastalarının kanser tedavisine yanıt vermedikleri gözlemlenmiş. Şu an için kanser tedavisi sırasında antibiyotik kullanımını kısıtlamak söz konusu değil, ancak deney farelerinin dışında insanlarda da aynı etkiyi görmek bu kısıtlamanın yakın zamanda uygulanabileceği anlamına geliyor.

Sibel Kalyoncu Uzunlar
Grup Lideri
İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi

Kaynaklar:
https://www.scientificamerican.com/article/gut-microbes-can-shape-responses-to-cancer-immunotherapy/
https://www.nature.com/news/gut-microbes-can-shape-responses-to-cancer-immunotherapy-1.22938
http://science.sciencemag.org/content/359/6371/97
http://science.sciencemag.org/content/359/6371/91

Resim kaynağı: https://tr.freeimages.com/photo/medical-06-1455841